Popularne w czasach socjalizmu plafony, nie są kojarzone dziś zbyt optymistycznie. Wystarczy jednak jedna wizyta w sklepie, gdzie tego typu lampy sprzedawane są w stałej ofercie, by przekonać się, że czas ich nijakości i powtarzalności minął i ustąpił na rzecz modeli, które mogą idealnie uzupełnić niejedno wnętrze.

Nie ma tu znaczenia, czy wystrój utrzymany jest w tradycyjny czy też nowoczesny sposób. Nie będzie zatem wielką przesadą stwierdzenie, że przeżywają one obecnie swoją drugą młodość i pod względem ilości sprzedaży mogą konkurować z popularnymi taśmami LED. Zmiany są tu na tyle widoczne, że z konstrukcji znanych z lat 50-tych ubiegłego wieku została plafonom jedynie nazwa i sposób montażu – wzornictwo to całkiem inna bajka, którą od ubiegłego wieku dzieli przepaść kreatywna.

Elegancja w każdym calu

Plafony konkurują dziś z innymi rodzajami lamp, nie tylko o rolę oświetlenia nadającego odpowiedni klimat i pasującego do wystroju, ale i mogącego przejąć rolę głównego źródła światła w danym pomieszczeniu. Ważne jest tu jednak umiejętne sprecyzowanie swoich oczekiwań i wybranie plafonu, który zarówno pod względem estetyki, jak i mocy będzie w stanie sprostać postawionym mu wymaganiom. Opcji jest tu bowiem wiele i mogą mieć one nie tylko różną wielkość i kształt, ale także umiejętnie żonglować kolorami, zdobieniami, czy maksymalną mocą źródła światła, którą może w nich umieścić użytkownik.

Żyrandol czy plafon?

Wielu z nas wie czym są plafony, jednak nigdy nie mając do czynienia z ich nazwą rozkłada bezradnie ręce lub twierdzi, że nietypowe oświetlenie go nie interesuje. Są to bowiem konstrukcje montowane bezpośrednio na ścianie lub suficie (tzw. natynkowe), które są spłaszczone i ukrywają pod zdejmowalnym kloszem swoje źródło światła. Czy warto jednak zamienić elegancki żyrandol na plafon? Z jednej strony porównanie tych dwóch rozwiązań pod względem walorów estetycznych i różnorodności projektów jest nie do rozstrzygnięcia, gdyż każda z opcji ma swój indywidualny urok. Myśląc jednak pragmatycznie współczesny klient oczekuje od oświetlenia przede wszystkim funkcjonalności, której już żyrandolom można w czystym sumieniem odmówić. Pomimo, że plafon może mieć kształt ogromnego kryształu, spłaszczonego walca lub też nieregularny klosz, zawsze będzie on bardziej poręczny w czyszczeniu oraz sprawdzi się niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest niskie, czy też wysokie.

Oprawa to klucz do dobrego światła

W przypadku plafonów oprawa oświetlenia gra ogromną rolę, gdyż ta konstrukcja obarcza ją zarówno odpowiedzialnością za atrakcyjność wizualną, jak i za to, jak będzie się rozchodzić światło w pomieszczeniu. Jeśli dobrze dobierzemy ich rodzaj, rozproszony na suficie blask da nam całkowity komfort korzystania z salonu, jadalni, biura, czy gdzie tylko poprowadzi nas wyobraźnia uwzględniająca użycie plafonów. Ważna jest tu również moc, która przy wykorzystaniu technologii LED nie musi być wcale mało ekonomiczna – rozwiązanie to i wybór plafonów „ledowych” pozwala ponadto dodać do światła kolorowe refleksy.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi LenaLighting.pl .

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here