Właściciele firm budowlanych, ale nie tylko, mają możliwość zdobycia nowych zleceń, biorąc udział w przetargach budowlanych. Wcale nie trzeba w tym celu prowadzić firmy budowlanej i mieć sprzętu. Wystarczy zlecić takie wygrane zlecenie podwykonawcom i samemu czerpać z tego zyski. Jest to ciekawa forma inwestowania, wymagająca tylko nieco sprytu i obeznania się z realiami. Na pewno jest to interesujący sposób zdobywania nowych zleceń dla swojej firmy, niekoniecznie mającej dużo wspólnego z budownictwem. Przetargi budowlane są skierowane przecież do wszystkich, są otwarte i oparte na zasadach konkurencyjności. Wygranie przetargu to może być wspaniały impuls do dalszego rozwoju firmy, szczególnie dla osoby, która jest pośrednikiem. Ustala ona z podwykonawcami cenę, zobowiązuje się im tyle zapłacić, część zaś zachowuje dla siebie. Nie ponosi przy tym żadnych kosztów, choć może też być pewne ryzyko. Jeśli firma jest nierzetelna, to ten kto wygrał przetarg odpowiada za wszystko, ponosi odpowiedzialność prawną i finansową, musi znaleźć nową ekipę do dokończenia inwestycji.
Przetargi budowlane to nie jest więc tak idealny sposób zarabiania pieniędzy, lecz ma on z pewnością wiele zalet. Ogłoszenia na przetargi budowlane powiązane z instytucjami publicznymi są ogłaszane w parsie oraz w Internecie. Tak więc osoba, która jest zainteresowana takim sposobem pomnażania pieniędzy, ma dostęp do różnych ogłoszeń i może brać udział w konkursie. Musi podać konkurencyjna cenę, gdyż teraz jest tak, że powinny w publicznych przetargach wygrywać te firmy, które zaproponują najniższa stawkę. jednak ta cena musi być realna. Musi uwzględniać wszystkie koszty, bo jeśli w trakcie inwestycji okaże się, że jest inaczej – to ponosi się straty, trzeba przecież inwestycje dokończyć, a z ograniczonym budżetem nie będzie to na pewno proste. Niewątpliwie więc przetargi budowlane są dla tych, którzy z jednej strony – są gotowi ponieść ryzyko, z drugiej – muszą umieć sobie odpowiednio wykalkulować, czy w każdym przypadku takie ryzyko im się opłaca. To może być trudne do rozpoznania, gdyż przetargi budowlane to rodzaje konkursu, więc wygrywa oferta najlepsza, a to oznacza w większości przypadków – najtańsza. Jednak wiele firm w trakcie takiej inwestycji bankrutuje, bo by wygrać, zaproponowali oni najniższą możliwą cenę, nie przewidując, że pewne koszty mogą późnej wzrosnąć, szczególnie, jeśli to jest inwestycja długoterminowa. Przeciecz koszty np. materiałów budowlanych nie stoją w miejscu, mogą rosnąć, konieczne jest więc przeanalizowanie takich różnych zagadnień, gdyż może być ich mnóstwo, więc trzeba to wszystko sobie przemyśleć.
Przetargi budowlane muszą być podane do wiadomości publicznej, jeśli je organizuje publiczna instytucja. Przetargi budowlane są ogłaszane w pismach branżowych, lokalnych, w Internecie. Dlatego bez problemu można znaleźć tego typu informacje. W interesie instytucji ogłaszającej przetarg jest, aby dowiedziało się on nim jak najwięcej firm, by była większa konkurencja.