money-1132279_1280Inwestowanie, według encyklopedii internetowej, to wyrzeczenie się obecnych pewnych korzyści na rzecz ewentualnych korzyści w przyszłości ale wcale nie pewnych. Inwestowanie ma bardzo wiele znaczeń, ale każdy rozumie je jednakowo. Inwestowanie to poświęcenie pewnego kapitału na rzecz działań umożliwiających osiągnięcie z tego poświęconego kapitału zysków pieniężnych. Inwestowanie zatem wiąże się z koniecznością zamrożenia środków finansowych w instrument inwestycyjny, przy czym nie ma żadnej gwarancji, że uzyskamy oczekiwany zysk z tego inwestowania. Tym czasem każda inwestycja wiąże się z oczekiwaniami, które wobec niej mamy. Im więcej pieniędzy zamrażamy celem zarobienia kolejnych tym więcej zysku chcielibyśmy przez to osiągnąć. Nie wolno jednak zapominać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty części kapitału a niektóre najbardziej ryzykowne umożliwiają stratę całego zainwestowanego kapitału. Nie mniej jednak to bardzo rzadkie i skrajne przypadki a na takie ryzyko decydują się jedynie Ci, którzy mogą sobie pozwolić na zagranie totalnie vabank.
Jednak większość ludzi patrzy na swoje pieniądze przez pryzmat ich długotrwałego zarabiania, zatem nikt nie chce sobie pozwolić na utratę inwestowanych środków. Co bardzo ważne, inwestycje dzielimy na krótko i długoterminowe. Te drugie zawsze są pewniejsze, ponieważ im dłużej trwające inwestowanie tym mniejsza jest gwałtowność ruchów dotyczących opłacalności takiej inwestycji. Długoterminowe mają to do siebie, że dłużej czeka się na osiągnięcie zysku, ale jest on mimo wszystko pewniejszy, a jego osiągnięcie jest więcej prawdopodobne aniżeli w przypadku krótkoterminowych. Dlatego właśnie tego typu lokowanie pieniędzy z nadzieją zysku polecamy wszystkim szukającym dochodów.
Dobrym pomysłem na ulokowanie swojego kapitału jest dzisiaj złoto, które wraca do łask inwestorów po kilku latach chudych. Jeszcze kilka lat temu w złoto lokowali pieniądze wszyscy, ale wszystko się ostatnich czasach zmieniło. Jeśli chodzi o rynek międzynarodowy to inwestorzy po prostu od złota odeszli bo to zaczęło tanieć a jego cena sprawiła, że wszyscy zaczęli się z niego wysprzedawać. Przetrwali jedynie inwestorzy najodporniejsi na spadki na rynkach. Z kolei w Polsce pewna afera z inwestowaniem w złoto skutecznie zniechęciła Polaków do ulokowania pieniędzy w ten cenny kruszec. Dzisiaj ten kruszec znowu drożeje, a najwięcej zarobią na nim Ci, którzy kupili go z początkiem roku. Oczywiście nie trzeba kupować tego kruszcu w czystej postaci, można przecież wejść w fundusze inwestycyjne, które zajmują się lokowaniem pieniędzy właśnie w złoto.
Długoterminowo można ulokować również swoje pieniądze w giełdę papierów wartościowych, ale przy założeniu, że kupujemy akcję bezpiecznych spółek, których udziałowcem jest Skarb Państwa. Jest kilka poważnych przedsiębiorstw, na które można w długoterminowej prognozie liczyć niemalże zawsze. Trzeba się w tym wypadku liczyć z dużym ryzykiem utraty jakiejś minimalnej części ulokowanego kapitału, ale to ryzyko minimalne. Można również kupić akcje spółek, które dopiero będą na giełdzie debiutować. Na takich akcjach zawsze można sporo zarobić, nawet w krótkiej perspektywie. Ale kupienie akcji za niewielkie pieniądze zawsze daje możliwość zarobienia zdecydowanie większych. Pisząc o niewielkich pieniądzach mamy na myśli jednostkowy koszt akcji a nie całą sumę zainwestowaną.
Kolejnym przykładem długoterminowej inwestycji jest rynek nieruchomości, ale ten jest już maksymalnie wyżyłowany i wyeksploatowany. Chyba, że możemy sobie pozwolić na kupienie kilku mieszkań w dobrych lokalizacjach, wyremontowanie ich i wynajmowanie. Wtedy możemy mówić rzeczywiście o inwestycji bardzo długoterminowej. Wynajmowanie mieszkać da zawsze kilka tysięcy miesięcznych przychodów, ale co najważniejsze, mieszkanie zawsze można po kilku latach wynajmowania sprzedać i również bardzo prawdopodobne, że się na tej sprzedaży odniesie konkretny zysk. I to jest całkiem dobry pomysł na zarobek, na osiągnie konkretnego i comiesięcznego zysku oraz na to, żeby ulokować kapitał w coś, na czym tak naprawdę praktycznie nigdy się nie straci.
Pomysł na inwestowanie należy znaleźć najlepszy dla siebie samego. Należy rozważyć wszystkie dostępne dla naszego portfela instrumenty. Nie każdy może sobie pozwolić na zainwestowanie pieniędzy we wszystko. Niektóre instrumenty inwestycyjne nie mają racji bytu dla ludzi, którzy nie mogą ulokować zbyt dużego kapitału. I odwrotnie, w niektóre nikt nie zainwestuje za dużych pieniędzy. Dlatego do inwestowania należy podejść zdecydowanie w sposób indywidualny i dopasowany do własnych możliwości i oczekiwań. Bardzo ważne jest to, żebyśmy oczekiwania mieli wprost proporcjonalne do środków, które możemy ulokować w instrumenty inwestycyjne. Jeśli oczywiście mamy spory kapitał i na dodatek trzymamy go na bankowych kontach to na pewno mamy również swojego doradcę, który zajmuje się środkami, jakie mamy do dyspozycji. Warto zapytać takiego doradcę o najoptymalniejsze rozwiązania pozwalające na pomnażanie swojego kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj