0b276ee3da437f-645-352-5-0-995-544Obrót akcjami to ciekawa forma zdobywania pieniędzy. Niestety wiążę się też ona z ryzykiem ich straty. Co zatem należy wiedzieć przed rozpoczęciem inwestowania. Poniżej kilka porad.

Po pierwsze musimy zacząć od założenia specjalnego konta maklerskiego, z którego będziemy dokonywać inwestycji. Można utworzyć je w banku, w którym już posiadamy konto osobiste. Jest to najprostszy sposób, wymagający najmniej wysiłku. Niestety niekoniecznie dobry. Należy bowiem porównać oferty z różnych źródeł, tak by inwestycje opłacały się nam najbardziej. Każdy bank oferuje inną prowizję, warto więc poszukać najniższej. Wybór musimy uzależnić od tego, w jakie papiery wartościowe mamy zamiar inwestować i czy będziemy działać długo-, czy krótkoterminowo.

Decydując się na zakup akcji trzeba przeanalizować daną spółkę, żeby wiedzieć czy inwestycja się opłaci. Istnieją dwa rodzaje analiz. Pierwszy z nich to analiza fundamentalna. Opiera się ona na inwestowaniu w ogólną wartość spółki. Poznając firmę, wiemy czy ma w przyszłości szansę na rozwój, a więc na zwiększenie cen akcji, co jest dla posiadacza opłacalne. Drugim sposobem jest analiza techniczna. Polega na obserwowaniu wykresów cen akcji w konkretnym okresie i przewidywaniu ich przyszłego zachowania, bez dogłębnego poznawania spółki. Każdy typ analizy ma swoje wady i zalety, a jego wybór zależy od charakteru i preferencji inwestora.

Gdy już kupiliśmy akcje, warto zdecydować, kiedy je sprzedamy. Przy zakupie powinniśmy wyznaczyć sobie pewien cel do którego dążymy. Gdy zostanie on osiągnięty, sprzedajemy. Wraz z nabieraniem doświadczenia, będziemy lepiej wiedzieć jaki cel obrać. Są również wyjątkowe sytuacje. Warto śledzić sytuację spółki, zbierać informacje, a niekiedy plotki. Gdy wszystko wskazuje na mające nastąpić problemy, warto zawczasu pozbyć się akcji, by na nich nie stracić.

Czasem jednak obserwujemy stagnację kursu akcji. Nie warto wtedy się poddawać i sprzedać akcje za cenę zbliżoną do tej za którą je kupiliśmy. Czasem trzeba poczekać na właściwy moment, co niekiedy trwa sporo czasu. Dlatego nie należy inwestować wszystkich środków przeznaczonych na giełdę w jedną spółkę. Może się okazać, że będziemy musieli długo czekać na wzrost, lub co gorsza, zobaczymy gwałtowny spadek. Wtedy możemy stracić sporo pieniędzy. Jeśli natomiast nasze akcje będą pochodzić z kilku różnych spółek, jest nadzieja, że straty jednych będą rekompensowane przez zyski innych. Taki zabieg, inwestowania w kilka spółek, nazywamy dywersyfikacją portfela.

Dobry inwestor powinien poświęcać sporo czasu na śledzenie obecnej sytuacji na rynku. Warto swoją wiedzę czerpać z różnych źródeł, których obecnie nie brakuje. Mając obszerną wiedzę, możemy przewidzieć pewne zdarzenia i na nich skorzystać, lub zapobiec katastrofie. Nie można więc kupić akcji i pozostawić im samym sobie, żeby rosły. Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy pilnować swoich inwestycji jak oka w głowie.

To tylko kilka najważniejszych porad, mających nakreślić na czym polega gra na giełdzie. Przed rozpoczęciem inwestowania warto zaczerpnąć wiedzy z różnych książek o tej tematyce.