Bulle und BärJesteś zainteresowany informacjami o inwestowaniu na giełdzie? Nie wiesz jednak o niej prawie nic? Przeczytaj kilka naszych porad i niech będzie to dla Ciebie początek pozytywnej przygody z inwestowaniem.

Jaka może być różnica w zyskach? Kilkuletnie lokaty bankowe, choć dają nam gwarancję zarobku, to jedynak jedynie około 5 % zysku w skali roku. O ile nie inwestujemy ogromnych pieniędzy, to owe 5% nie będzie dla nas majątkiem. Oczywiście warto zyskać i tyle – pieniądze powinny na siebie pracować – ale zyski na giełdzie mogą być nieporównywalnie większe. Możemy zyskać nie 5, a 50% włożonej kwoty i to jeszcze w nieporównywalnie krótszym czasie. Inwestowanie często oznacza, że nawet chwilowe straty możemy odrobić, ale musimy długo pracować nad opracowaniem właściwej strategii.

Takie zyski umożliwia nam Giełda Papierów Wartościowych. Łatwo się domyślić, że tu możliwość zarobienia jest pewniejsza i szybsza niż przy próbach wygrania na Lotto, ale jednak wymaga większego zaangażowania. Skreślić sześć przypadkowych liczb potrafi każdy, połapanie się na giełdzie, to jednak zupełnie inna bajka. Można tu niestety także stracić. Nie wprawieni gracze, którzy zbyt szybko chcą zarobić, mogą stracić oszczędności całego życia równie łatwo, jak gdyby próbowali pomnożyć swój majątek w kasynie.

Giełda to instytucja finansowa, która dostarcza kapitał dla istniejących ogromnych firm. Wyniki giełdowe informować mogą o stanie narodowej gospodarki. By jednak je odczytać, trzeba naprawdę dobrze znać się na temacie. Nie jest jednak tak, że przeciętny obywatel nie ma nic wspólnego w giełdą Prawda jest taka, że inwestujemy pośrednio, na przykład wybierając konkretny fundusz emerytalny. Jak one pozyskują i pomnażają pieniądze? Właśnie na giełdach.
Za pośrednictwem giełdy handlujemy akcjami. Kupno i sprzedaż w odpowiednim momencie to sposób na pomnożenie pieniędzy. Możemy również zarobić przetrzymując akcje, ponieważ czasem ich posiadanie równoznaczne jest z czerpaniem zysków z dywidendy (zysku posiadaczy akcji).

Zarabiać możemy również na giełdowych zakładach finansowych. Patrząc na to zagadnienie w ogromnym uproszczeniu – można obstawiać wysokość konkretnych akcji i zarabiać. To jednak gra jedynie dla tych, którzy znają giełdę „od podszewki” i do tego uwielbiają ryzyko.

Jak zostać inwestorem giełdowym? Należy założyć rachunek maklerski. Złożony jest on z dwóch kont. Na jednym są papiery wartościowe, na drugim pieniądze, którymi płacimy za akcje i które zyskujemy na ich sprzedaży. Założenie takiego konta nie jest tak łatwe, jak założenie konta osobistego w banku. Jest ono obłożone przepisami krajowymi i unijnymi. Ma być to sposób na zapobieganie nieprzemyślanym inwestycjom. Zazwyczaj więc osoba chcąca założyć rachunek maklerski musi posiadać odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu inwestycji.

Te informacje to jedynie wierzchołek góry lodowej. Przed Tobą jeszcze wiele pracy, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z giełdą. Z pewnością warto, ale najpierw przekonaj się, czy podołasz. To naprawdę nie jest zajęcie dla każdego.