Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców. Od zarania dziejów było uznawane za wyznacznik statusu i używane jako waluta. Wydaje się, że obecnie, w czasach papierowych i wirtualnych pieniędzy, straciło on na znaczeniu. Ale czy na pewno? Czy warto inwestować w ten metal? Okazuje się, że mimo iż nie jest już środkiem płatniczym, złoto nadal pozostaje wartościowym materiałem. Inwestycja w ten kruszec niesie za sobą wiele zalet.
Przede wszystkim, transakcja zakupu złota jest prosta. Wygląda ona jak standardowe zakupy internetowe; w przeciwieństwie do na przykład akcji, których kupno wymaga specjalnego konta i znajomości skomplikowanych pojęć.
Złoto to też pewnego rodzaju prestiż. Jego posiadanie budzi podziw u innych. Bez wątpienia, ten czynnik również kieruje nami przy decyzji o inwestowaniu. Warto też zauważyć, że złoto nigdy nie przestanie być cenne. Jest go na świecie ograniczona ilość, a popyt nie maleje. Zatem, jego zakup to pewna forma zabezpieczenia.
Jeśli kupimy złoto w odpowiednim czasie, czyli gdy jego cena będzie stosunkowo niska, może nam się to bardzo opłacić. Skorzystamy bowiem na wzroście jego wartości i sprzedamy z zyskiem. Nie jest to proste. Trzeba wiedzieć, kiedy ceny spadają, a kiedy rosną. Do tego potrzebna jest wnikliwa analiza rynku. Warto też pamiętać o zmieniającym się kursie dolara względem złotówki. Cena złota, jest bowiem wyrażana w amerykańskiej walucie.
Rodzi się pytanie: kupić złoto fizycznie, czy za pomocą rachunku maklerskiego? Można bowiem iść do sklepu i nabyć sztabki lub monety, bądź wejść w posiadanie certyfikatu odwzorowującego kurs złota na giełdzie. Oczywiście najlepszym sposobem jest pierwsza opcja. Złoto to fizyczny nośnik wartości, najlepiej więc posiadać go osobiście, a nie za pośrednictwem papierów wartościowych, czy różnych podejrzanych interesów (jak na przykład Amber Gold).
Skoro wiemy już w jaki sposób należy kupić złoto, warto wiedzieć, jaką formę wybrać. Biżuteria, czy figurki nie są najlepszym pomysłem. Przede wszystkim są zrobione ze złota niskiej próby, a ich cena zawiera też wykonanie. Chcąc sprzedać podobny przedmiot, musimy liczyć, że komuś się on spodoba i będzie chciał za niego zapłacić. Sprzedając go bowiem po cenie rynkowej narazimy się na stratę. Numizmaty to też nienajlepszy pomysł. Mają one wartość kolekcjonerską, a nie koniecznie inwestycyjną. Jeśli chcemy zatem kupić złoto, najlepsze będą sztabki (przy dużym zakupie) lub monety bulionowe (przy mniejszym).
A gdzie kupić? Możliwości jest wiele. Ważne by diler, u którego będziemy się zaopatrywać w złoto był sprawdzony i uczciwy. Kruszec można nabyć przez Internet, jak i w specjalnym punkcie. Złym pomysłem jest natomiast Allegro, które narzuca ogromne marże, przez co cena będzie znacznie zawyżona. Trzeba też uważać na tak zwaną „dostawę terminową”, gdzie oferowana jest niższa cena w zamian za długi czas czekania na przesyłkę. Zwykle jest to przekręt.
Jeśli więc chcesz zacząć inwestowanie, a boisz się giełdy, warto pomyśleć o złocie. Inwestycje w ten metal należą do najłatwiejszych i najbezpieczniejszych, a w dodatku przynoszących niekiedy spore zyski.